Author: HALİDE EDİP ADIVAR Genre: ,
Rating

Döneminde çok tartışılan konulara sahip kitaplar yazmış cesur kadın, Halide Edip Adıvar. “Handan” isimli kitabı ise dönemin geleneksel aile yapısına ters düşmesi açısından çok fazla tartışılmış.

Evli kadınlar, sahiplenici erkekler… Kitap birkaç kişinin birbirlerine yazdıkları mektuplardan oluşuyor. Tabi ki mektupların genel olarak ana konusu etrafındaki çoğu kişinin hayranlığını kazanmış olan Handan. Handan’ın aşkları, evliliği, hayatına giren insanlar ve onların Handan’ın dedikodusunu yaptıkları mektupları…

Aslında kitabı konusundan ziyade o dönemlere ait kadın-erkek ilişkileri ve insanların birbirlerine olan saygılarını, bakış açılarını öğretmesi açısından çok beğendim. Can yayınlarından okuduğum bu kitapta çok fazla Eski Türkçe kelime olsa da sayfa altlarında açıklamaları yapılmış. Başta biraz yorucu ve dikkat dağıtıcı gelse de bir süre sonra alışıyorsunuz.

Kendi edebiyatımıza ait yeni veya eski birçok yazarı kitap listeme eklemeye özen gösteriyorum. Ayşe Kulin’in “Handan” isimli kitabından sonra bu kitabı okumaya karar vermiştim. Siz de okumak isterseniz eski dönemlere yapacağınız bir yolculuğa hazır olun.

Farklı yayınevlerinin farklı fiyatları mevcuttur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply