Author: Christopher Chabris - Daniel Simons Genre: , , ,
Rating

Sosyoloji bölümü okurken, psikolojiye giriş dersinin ders notlarında hocanın tavsiye ettiğini gördüğüm kitaplardan bir tanesi. Bu deneyi de bildiğim için aldım kitabı başladım okumaya. (Deneyi bilmeyenle https://youtu.be/KB_lTKZm1Ts linkinden deneyi deneyimleyebilirler.)

 

Kitap bu testi yapmış olan ve neredeyse bütün dünyada farkındalığa yol açmış iki bilim insanı tarafından yazılmış. Dan ve Chris bilişsel psikolog olarak deneyler yaparak beyinin gündelik hayatta bize oynadığı oyunları araştırıyorlar diyebilirim. Kitap bolca deneyi ve gündelik yaşamda yanlış mahkumiyet, trafik kazası, hatalı suçlanmalara kadar, hafızamızın bizi ne kadar güzel yanıltıyor oluşundan, kendimize ne kadar güvenmemiz gerektiğine kadar birçok konuyu ele alıyor. Gerçek hayata dair kitapları sevdiğim için büyük bir keyifle okudum diyebilirim.

Sanırım kitaptan sonra “kesinlikle biliyorum” “bundan çok eminim” gibi cümleleri kullanmak konusunda büyük soru işaretleri yaşayacağım. Zaten hafızası zayıf birisi olarak, bir de sahip olduğum hafızanın benimle oynuyor oluşunu öğrenmek çok faydalı oldu gerçekten. 🙂

 

Bilimsel araştırmaları, deneyleri seviyorsanız bu kitap da tam size göre bence.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply