Bazı kitaplar vardır ki, seni elinden tutar, güzel bir yolculuğa çıkartır. Bu yolculuk sırasında da seni adım adım yukarılara taşır. Kendinin ne olduğunu, yapabileceğin şeylerin ne olduğunu, geçmişini, geleceğini daha da iyi anlamana ve fark etmene imkan tanır.

İşte “Gör Beni” de böyle bir kitap. Türkiye Cumhuriyeti Kadını olarak gururla, mutlulukla okudum kitabı. Ülkü’nün hayatında geçmişimizi gördüm, gücümüzü bir kez daha fark ettim. Değişmeyen şeyleri gördüm üzüntü ile. Ve her şeyden daha da etkilisi “dış güçler” denilen olgunun gerçek anlamını ilk defa gördüm. (Günümüzde her şeyi dış güçlerin varlığına bağlayan insanlardan ziyade…) Bildiğimiz bazı şeylerin belgeler ile gözümüzün önüne konulması işte alıyor okuyucuyu, adım adım yukarıya taşıyor.

Kürt – Türk kardeşliğinin temelleri bu kitapta, Cumhuriyet’e ulaşmak amacıyla verilen psikolojik ve reel savaşlar bu kitapta. Türk Milleti’nin gücü, kadının gücü ve güçsüzlüğü, erkeğin gücü ve güçsüzlüğü, bir insanın çocukluğunun onu nasıl etkilediği, aşkın eski saf hali, uğruna yapılacak fedakarlıklar, öğretmenin ne kadar büyük bir güç olduğu, araştırma yapmanın bir insanın hayatında nasıl büyümesine yol açtığı,  Mustafa Kemal Atatürk’ün önemi, o dönemlerde ona olan bakış açıları, insanların dini kullanma şekilleri, eski medeniyetler, Sümerler, hayvan sevgisinin insan üzerindeki etkisi, hepsi bu kitapta.

Diyorum ya işte, sizi alıyor, elinizden tutuyor, adım adım yukarıya taşıyor. Ulaştığın seviyede hayatına devam etmeyi başarmak ise sana kalıyor…

Herkesin, geçmişimizi merak edenlerin, kadınların, erkeklerin, müslümanların, ateistlerin, işte herkesin okuması gereken bir kitap…

Herkese iyi okumalar…

Leave a Reply