Author: Richard Dawkins Genre:
Rating

ISBN: 9789944315791

 

Evet. Bu ara araştırma kitaplarının içine düşmüş durumdayım. Normalde romandan başka şey okuyamayan Ezgi uzay ile genler arasında gidip geliyor. Bana bu hastalığı bulaştıran Yuval Noah Harrari‘ye teşekkürlerimi sunuyorum.

Richard Dawkins’in Tanrı Yanılgısı kitabından sonra Gen Bencildir biraz ağır geldi diyebilirim. Aslında bu kitabın ağırlıklı olarak insanlar hakkında olduğunu düşünmüştüm. Fakat ağırlık olarak hayvanlar ve onların bencil genlerinin olasılıkları üzerine bir kitap. Fakat şöyle de güzel bir yanı var ki kitabın, hayvanlara dair okuduğunuz her şey (sonuçta genlerle bütün canlılar ile bir bağlantımız olduğu düşünülürse) insanlara da uyarlanabilir boyutta. Yani size arıları ya da karıncaları anlatırken oturup insanlar için de yorumunuzu yapabiliyorsunuz.

Gen Bencildir kitab ile aslında yaptığı bireysel her türlü olguyu ortadan kaldırıp yaptığımız, düşündüğümüz, eyleme soktuğumuz neredeyse her hareketin genetik birer açıklaması olduğunu anlatıyor. Yani Türkçe’ye Mem olarak geçmiş (fikir, düşüne, davranışların genler ile aktarılması) ve Memetik bir bilim dalının da ortaya çıkmasına ya da yeniden hortlamasına yardımcı olmuş ve bu kitabında da bu konu üzerine değinmiş. Ayrıntılı bilgiyi Türkçe kaynaklarda çok bulamamış olsam da www.evrimagaci.org sayfasında güzel bir açıklama buldum. Buradan siz de bu tartışma platformuna ulaşabilirsiniz.

Hayatını gen bilimi üzerine araştırmalar ile geçirmiş ve bilim dünyasına birçok katkıda bulunmuş bir yazar olarak onun kitapları ile beslenmeye devam edeceğimi düşünüyorum.

Sırada başka bilim dolu kitaplara doğru yol alıyorum… herkese iyi okumalar…

Piyasa fiyatı ; 19,95 tl

www.dr.com.tr 14,96 tl

www.idefix.com.tr 13,97 tl

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply