Author: HIFZI TOPUZ Genre: , ,
Rating

ISBN:9751408229

 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ona gönülden bağlanan Fikriye’nin arasında geçen yaşanmışlıklara bir roman edasıyla tanıklık ettiğimiz bir kitap. Yazarın uyarısı ile bu kitabın bir biyografi değil de tarihsel ve belgesel bir roman niteliğinde olduğunu öğreniyoruz. Fakat yazar kronolojik olarak ele aldığı savaşlar, cesaret öyküleri ve kararlılık hikayesini çok başarılı bir şekilde bizlere sunmuş. Tarih beni sıkar, boğar, fakat bir roman şeklinde meydana gelen ilerleme sonucunda sıkılmadan kitabın içerisinde yerimi buldum.

Açıkçası Fikriye ile Gazi arasında geçen ilişki kitapta belki de %20 lik bir kısmı kaplamakta. Diğer kısımlar ağırlık olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ne gibi zorluklarla kurulduğunu, bu psikolojik savaş sırasında Ata’mızın psikolojik ve fiziksel olarak ne gibi engellerle karşılaştığını da bizlere sunmakta.

Ayrıca başarılarını çoğumuzun da bildiği Atatürk’ün yanı sıra annesi, kardeşi ve Fikriye ile de tanışarak onların özelliklerini de görüyoruz.

Belki de kitapta beni en çok etkileyen şey Ulu Önder Atatürk’ün de insani yönlerini yansıtması, savaş alanlarında kararlı, dik başlı ve mücadeleci tutumunun yanı sıra onun da bir insan olarak zaaflarının ve duygularının olduğunun görülmesi idi.

Aynı zamanda Fikriye’nin şahit olduğumuz bağlılığı, aşkı ve onu sonunda ölüme götüren kararlılığı da takdir edilmeye değer.

Bu ülke kolay kurulmadı. Bu Cumhuriyet kolay kurulmadı. Şu sıralarda içerisinde olduğumuz zor dönemlere bakıldığında Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının verdikleri mücadeleyi okumak içimi burktu.

Umuyorum ki hepimizin atalarının verdiği bu mücadele ziyan olmaz ve şehitlerimizin kanları boş yere akmamış olur.

Sonuç olarak her Türk insanının, tarihi sevmiyor olsalar bile bu kitapla tanışmalarını dilerim.

Piyasa Fiyatı  20,00  TL

www.dr.com.tr    14,00  TL

www.idefix.com     15,00  TL

www.kitapyurdu.com     15,00  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply