Author: MENDE NAZER - DAMIEN LEWIS Genre: , ,
Rating

ISBN:9759025625

 

 

Dünya’da ne kadar savaş, kargaşa, şiddet varsa bunların sonucunda en çok acıyı çocuklar ve kadınlar çekiyor.

Bu kitap Sudan’lı Mende Nazer’in köle olarak satıldığı İngiltere’de kendi hayatını kurtararak sesini duyurmasının üstünden seneler geçtikten sonra evine, yurduna, ailesine dönüş yolculuğunu anlatıyor. İlk kitabı olan ve esaretten kurtuluşunu ve başına gelen olayları anlattığı Köle’yi okumadım. Büyük ihtimalle bu eksiklikten dolayı bu kitabın içerisine tam olarak giremedim, duygu açısından biraz uzak kaldım. Fakat iki kitap birbiri ile bağlantılı değil. Ama önceden yaşadığı sıkıntıları bilmemek konudan uzak bir kalmama neden oldu.

Mende bu kitabında kendi yaşadığı bireysel, duygusal acılardan uzak durmuş. Daha ziyade günümüzde hala yaşanan bürokratik engelleri, aynı dini inanca sahip olsa da insanların başkalarına ikinci sınıf vatandaş olarak davranabiliyor olmalarını gözler önüne sermiş. Nazer’in kabilesi olan Nuba kabilesini ve çevre kabilelerini ziyaret ederek halkının yaşayış biçimini, geleneklerini, olaylara bakış açılarını görüyorsunuz. Aynı zamanda da insanların yaşadığı acılara da tanıklık ediyorsunuz.

Mende Nazer çok acılar çekmiş olmasına rağmen köle ticaretinden kurtulmayı başarmış olan şanslı bir kaç kişiden sadece bir tanesi. Yaşadığımız yüzyıl içerisinde halen bu tarz olayların yaşanmasına ise canınız acıyarak tanıklık ediyorsunuz. Ve bir kadın olarak bu acılara uzaktan da olsa tanıklık etmek, bir şey yapamamak daha çok acı veriyor.

Piyasa Fiyatı   18,00  TL

www.dr.com.tr    12,96  TL

www.idefix.com      12,96  TL

www.kitapyurdu.com     13,50  TL

 

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 4]

Leave a Reply