Author: OYA BAYDAR Genre: , , , , ,
Rating

 

 

Bu serinin ilk kitabı olan “Sıcak Külleri Kaldı” yı da okumuştum. Kitap biraz ağır geldiği için ikinci kitabı okumaya biraz ara verdim. Fakat şimdi “Erguvan Kapısı”nı elime alınca hala hatırımda olan konulara geri döndüm. O kadar etkilemiş ki kitap beni, karakterler kaldığı yerden hayatlarına devam etti…

Oya Baydar’dan okuduğum bu iki kitabında da karakter çokluğu başta biraz dikkat dağıtsa da sonrasında alışılabilen bir düzene giriyor.Bu kitabında da konuya dört kişinin bakış açısı ile değinmiş yazar. Türkiye’nin karanlık geçmişine ait yaşanmışlıklarını konu alan kitapta gözaltılar, ölüm oruçları, hakkını arayan ya da hakkını savunan kesimler konu alınmış.

Seneler önce faili meçhul bir cinayete kurban giden babasının ölümünü araştıran Derin, seneler önce bir baskında oğlunu kaybeden yaralı anne Ülkü, aynı baskın sırasında abisi öldürülmüş olan Kerem Ali ve eski dönem kapıların izini süren, Erguvan Kapısı’nı bulmak amacıyla Türkiye’ye gelmiş olan Teo… Bu dört karakterin hayatı farklı amaçlar doğrultusunda birleşir. İlk kitap kadar fazla iç bunaltıcı olaylar geçmiyor olsa da, bu kitapta da her sayfada az biraz keder, gerçeklik, acı mevcut.

Yaş açısından tanık olmadığımız dönemleri kitap sayfalarında okumak… Ve iyi ki o dönemlerde bulunmamışım demek… Ve ne yazık ki aslında şu dönemde de bu olayların olduğunu bilmek, ama görememek, duyamamak… Hangisi daha ağır geliyor bilmiyorum.

Yazarın hayatı da kolay geçmemiş. Yazdığı öykülerden dolayı okuldan neredeyse atılacak olan yazarın seneler sonra ödül almış olması da dönemsel durumlara göre bazı olaylara bakış açısının ne derece değişiklik gösterebildiğini kanıtlıyor bize. İnatla savunduğu yazılara devam eder yazar bizlere bir çok değerli eser kazandırmış durumda. Türkiye’nin geçmiş, şimdiki ve ne yazık ki gelecek dönem gerçekliklerini görmek için bu iki kitabın da okunması gerektiğini düşünüyorum.

Herkese iyi okumalar.

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

15032059_1347563655267789_1881533877310486950_n

Piyasa Fiyatı  35,00 TL

www.dr.com.tr  26,60 TL

www.idefix.com   26,60 TL

www.kitapyurdu.com    24,50 TL

www.ilknokta.com   24,50 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply