Author: CENGİZ AYTMATOV Genre: , , ,
Rating

ISBN : 9789754371093

 

 

Sürükleyici, tatmin edici, huzurlu bir Cengiz Aytmatov kitabı daha biter.

Kırgız yazarın kitaplarındaki akıcı dili çok beğeniyorum. Bu okuduğum üçüncü Aytmatov kitabı oldu ve hepsinde de ayrı bir keyif aldım. (bknz. Beyaz Gemi, Gün Olur Asra Bedel)

Yöresel kültürler, yaşlı – genç insanların birbiri ile iletişimleri, göçebe hayatın zorlukları, devrimcilik gibi birçok önemli konuya kitap içerisinde yer veriliyor. Elveda Gülsarı’da da aynı duygu yoğunluğu mevcut.

Gülsarı birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmış cins bir yorga attır. Bu güzeller güzeli atın tay zamanından ölümüne kadar geçen sürecinde bir şekilde hep onunla beraber olan dostu, devrimci Tanabay’ın inişli çıkışlı hayatı bizlere anlatılmış. Tanabay’ın aşkları, aile ilişkileri ve geçim sıkıntısı aktarılırken eski, göçebe hayatlara doğru da yolculuğa çıkartıyor kitap bizi. Modernlikten korkan, bir şekilde ihtiyaç duysa da hayatlarında yaşanacak olan değişimlere karşı akıllarında soru işaretleri olan toprak insanları…

Ayrıca bir atın duyguları, insani duygular yüklemeden, gerçek anlamda sanırım ancak bu kadar başarılı bir şekilde yansıtılabilir. Abartıdan uzak, tamamen atın aklına girerek, kendisini onun yerine koyarak bizlere aktarılmış düşünceler.

Huzurlu bir yolculuğa çıkmak isteyenlere özellikle tavsiye edebileceğim, toprak kokan bir kitap…

 

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz. 🙂

elvdglsr

Piyasa Fiyatı 8,50 TL

www.dr.com.tr   6,21 TL

www.idefix.com  5,95 TL

www.kitapyurdu.com  5,95 TL

www.ilknokta.com  5,95 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply