Author: WILHELM REICH Genre: , ,
Rating

Bu kitap Sigmund Freud’un bir öğrencisinden hayatına dair çıkarttığı dersler sonucunda içsel bir patlama ve serzenişin yazılı hali.

Küçük Adam’ın içindeki büyük gücü fark etmesi odaklı yazılan bu deneme kitabında zor bir yaşam geçirmiş olan Wilhelm Reich’in karşısına çıkan, onu yaptığı araştırmalardan dolayı yargılayan, eleştiren insanlara karşı içsel serzenişinin bir yansıması. Bir psikiyatrist ve psikanalist olan Wilhelm Reich karşılaştığı insanların derinine inerek ruhsal açıdan yaşadıkları sıkıntıları gözler önüne seriyor. Genel fikir olarak “koyun olma, kendini bul” fikri satırlarda hayat buluyor.

Kendi zamanında politik, sosyal, siyasal olarak eleştirdiği her konunun hala günümüzde de devam ettiğini görüyoruz. Bir liderin peşinde sorgulamadan giden, kendisinin mutlu olduğunu zanneden ama aslında hiçbir şey üretmeyip mutlu olmayan kişileri eleştiriyor ve bu kişilere bir ayna tutmaya çalışıyor. “Küçük Adam” ya da “Küçük Kadın”lar diyerek eleştirdiği insanları ve yaşadığı öfkeyi, baş kaldırışı, düşünme yetisini görüyorsunuz. Hitler dönemine de tanıklık etmiş olan doktor bu dönemi de kendi bakış açısı ile eleştiriyor.

Bana göre okunması da zor olmayan bir kitap. Bazı satırları birkaç kere okudum, bunun nedeni ise iyice özümseme isteği. Elimde kalem birçok satırın altını çizdim, notlar aldım. Bazı kitaplar okuyucusuna birçok şey katar, geliştirir, düşünmeye zorlar. Bu deneme kitabı da benim için bu kategoriye girmeyi hak etmiş kitaplardan birisi.

Farklı yayın evlerinin farklı fiyatlarda kitapları mevcut.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply