Rating

ISBN: 9786051711850

 

Jack London’ın serserilik yaptığı yıllarını anlattığı otobiyografik kitabı “Demiryolu Serserileri”.

Jack London neden bilinmez, demiryolu çocuklarına imrenerek yaşadığı hayatı bir kenara bırakıp serserilik olarak adlandırdığı bir hayata adım atar, bir hobo olarak macera dolu günleri yaşamaya başlar. Kitaba başladığımda aslında çok rahatsız oldum. Yalanlarla, insanları kandırarak hayatını sürdüren, yeri gelince tuttuklanan, yeri gelince dövülen ama en çok da insanların güveni ile oynayan bir Jack London ile tanışmak beni rahatsız etti. Sonrasında ise bir nevi özür dilemek, günah çıkartmak şeklinde bir kitaba dönüşünce, bir de yaşadığı maceralar sizi içine çekmeye başlayınca kitabı okumak keyifli bir hal aldı.

Sosyolojik araştırma için bu günleri yaşadığını söyleyen insanlar olmuş Jack London’a. Eminimki bu yaşadığı çetrefilli günler kitaplarının temelini oluşturmuştur. Ama bir araştırma gezisinden ziyade, kimse araştırma amaçlı bu kadar sıkıntıya katlanmaz diye düşünüyorum, içindeki özgürlük düşkünü çocuğu tatmin etmek amacıyla çıktığı bir yolculuk gibi geldi bana.

Kitaptaki acı, mutluluk, inanç, azim o kadar rahat ve saf bir dille anlatılmış ki… Bu hayatı bir başkası yaşasaydı sanırım ajitasyon ile geçen bir kitap olarak yansıtırdı. Ama London gayet samimi ve sıradan bir dille, sadece bize olayları anlatmış. Dayak yediyse yemiştir. Yaşadığı duygu veya acılardan ziyade o anın bilgisini vererek empati yapıp acıyı hissetme kısmını okuyucuya bırakmış. Hisedebilirsen, kitap seni daha derinden etkiliyor.

Her ne kadar yalan dolan kısmı beni rahatsız etse de yazarın vicdanlı halleri, içindeki iyiliği göstermesi, her ne kadar bir serseri de olsa insani duygularını koruduğunu görmek de bir o kadar iç rahatlatıyor. Hani, ünlü bir yazar bu kadar da kötü ve üç kağıtçı olamaz diye düşünürken, gerçek iç dünyası ile tanışıyorsunuz.

Ayrıca en güzel kısım da, yaşadığı tüm zorluklara ve fakirliğe rağmen okumayı asla bırakmaması. Elinde geçen gazete, dergi, kitapları okuyan, hatta elindeki kısıtlı paranın bir kısmını kitaplara yatıran bir adam. Zaten hayatına baktığımızda kendi eğitimini kütüphanede okuduğu kitaplar sayesinde desteklediğini de görüyoruz.

Kısacası başarılı bir yol ve hayat hikayesi Demiryolu Serserileri…

Herkese iyi okumalar… 

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

14563418_1310939142263574_8871700677687007292_n

Piyasa Fiyatı  14,00 TL

www.dr.com.tr  9,38 TL

www.idefix.com    10,64 TL

www.kitapyurdu.com    10,50 TL

www.ilknokta.com    10,50 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply