Author: Desmond Morris Genre: , ,
Rating

İnternette bir tartışma grubunda gördüğüm bir yorum sonrası zar zor ulaştığım kitap. Baskısı bitmiş durumda, ancak sahaflardan bulabilirsiniz bilginize…

Çıplak Maymun’u yani bizleri konu alan bir kitap. Kuzenlerimiz olan şempanzeler, maymunlar, gorillerin hareketlerini inceleyen bir zoolog olan yazarımız, bu klasik davranışlardan yola çıkarak bizleri anlatmış. Kitabı okurken ister istemez hem kendinizi hem de etrafınızdaki insanları incelemeye başlıyorsunuz. Ve kuzenlerimizin yaşam tarzlarını artık bildiğiniz için ister istemez akrabalık bağlarının gerçekliğini gözlemleme fırsatı elde ediyorsunuz. Bu kitabı okurken her seferinde Richard Dawkins’in Gen Bencildir kitabı geldi aklıma. Aslında verdiğimiz tepkilerin, duygularımızın, aldığımız kararların ne kadarı bize ait, ne kadarı genlerimizin bize bir mirası, işte bunu her seferinde sorgulatan iki kitap…

Düştüğünüz ikilem birazcık can sıkıcı oluyor tabii ki. Gen Bencildir kitabını yazdıktan sonra Dawkins’e birçok tehdit ve sitem dolu mektupların geldiğini biliyorum. İnsan olarak kendimizi o kadar mükemmel görmeye odaklanmışız ki, egomuz sayesinde bazı gerçekleri kabullenmek gerçekten zor olabiliyor. Ama bilimsel gerçekleri istediğimiz kadar inkar etme içgüdüsü ile hareket etsek de ne yazık ki ve ne güzeldir ki, yanılıyoruz.

Bu tarz kitaplar konusunda araştırma yapıp, okuyup sonrasında da hala evrim gerçeğine inanmayan insanların olduğunu düşünmek bana çok garip geliyor.

Yazarın tarzını çok beğendiğimi söyleyebilirim. Hiçbir şekilde sıkılmadan sayfalar arasında yolculuk yapıyorsunuz. Çok eski bir kitap olduğu için baskı hataları ve dil yanlışlıkları olsa da, kitabın içerdiği bilgiler kesinlikle bunu affettiriyor. Umarım bir yayın evi yeniden bu kitabı gündeme getirerek yeni baskılarını çıkartır. Herkese ulaşması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply