Author: HIFZI TOPUZ Genre: ,
Rating

ISBN:9751416254

 

 

Bu kitap bir enstrüman ile onun felsefesini yaşayıp, benimsemiş olan Neyzen Tevfik’in hayat hikayesidir.

Bir sese duyulan aşk, sonrasında gelen özgürlük arayışı içinde geçen bir hayat. Fakirliğin keyfini sürmüş olan Neyzen’in hayatına eşlik ederken onun dostlarıyla tanışıp yer yer sizi gülümseten bir hayatı göreceksiniz. Sanatçının en iyi silahı sanatıdır düşüncesini sonuna kadar içinizde hissedeceğiniz bir yaşam öyküsü. Kendine has deliliği ile insanları eğlendiren, yazdığı şiirler ile dönemin geri kafalılarına yergiler yazan, hayatı olduğu gibi kabul eden bir insan Neyzen. Aldığı her parayı, kendisine yetecek kadarı ayırdıktan sonra etrafındaki insanlara dağıtması ile hiç tanımadığı insanlara dostluk etmesi ile kimseye zararı dokunmadan sürüp giden yaşantısı ile çok özel bir insan.

Avareliği, Mustafa Kemal Atatürk’e olan düşkünlüğü ile dikkat çeken, bizlerin de adını duyduğumuz birçok dost ile geçirdiği zamanları anlatan bu kitapta eski Türkiye’ye de bir göz atma şansını elde edeceksiniz.

Türkiye’nin gerçek tarihini belki de bu tarz kitaplardan, değerli sanatçıların bakış açılarından öğrenmek daha bir güzel. Her ne kadar iç açıcı şeyler çok az olsa da bir milletin verdiği savaşı, Cumhuriyet’in kuruluş hikayesine tanıklık etmek, Atatürk’le aynı rakı masasında bulunmak, bir çok değerli sanatçı ile aynı zamanları kısmen de olsa yaşamak ayrı bir ayrıcalık.

Hıfzı Topuz’un daha önce de Sabahattin Ali hakkında yazdığı “Başın Öne Eğilmesin” isimli kitabını da aynı zevk ile okumuştum. Yoğun bir araştırma ile bizlere sunulan bu kaynaklar çok değerli eserler niteliğinde ve her Türk gencinin bu değerli sanatçıların hayatlarına eşlik etmesi açısından bu eserleri okuması gerektiğini düşünüyorum. Kitaplar “roman” şeklinde yazıldığı için tarih kitabı okumayı sevmeyen kişileri de içine çekerek severek okumalarını sağlayacağına inanıyorum. 

Piyasa Fiyatı   17,50  TL

www.dr.com.tr    12,60  TL

www.idefix.com      12,60  TL

www.kitapyurdu.com     13,13  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply