Author: ALDOUS HUXLEY Genre: , ,
Rating

ISBN : 9789756902165

 

 

Distopya çerçevesinde okuduğum, edebiyatın ve anlatımın başarılı bir şekilde sunulduğu en güzel kitap buydu belki de.

Londra’da 26. yüzyılda Ford’dan sonra 632 yılındaki dünyada anne ve baba olmak pornografik bir içeriğe sahiptir, bireyler tüplerde yetiştirilmektedir. Toplumun mutluluğu, korkuları, umutları, işlerinde çalışma becerileri için gerekli bütün özellikleri Hipnopedya ile yani uykuda eğitim ile gerçekleştirilmektedir. Pavlov’un köpekleri eğitim sisteminin de kullanıldığı bu yetiştirilme tarzı ne kadar doğrudur, ne kadar mutluluk vermektedir. “Herkes herkes içindir.” kavramı ana merkezde tutulmaktadır.

Kafamda birçok soru işaretleri oluşmasına yol açtı bu kitap. Teknoloji en fazla nereye kadar ilerler? Bu kitap içerisinde anlatılmış olan yaşam tarzı bir gün bizleri de bulacak mıdır? Mutluluk nedir? Yeri geldiğinde acı çekebilmek de mutluluğun bir parçası mıdır? Savaşın, kavgaların, mutsuzlukların yok edilmesi yanı sıra aile kavramı, sanat, dini konular da yok edilmiştir. Kitap her ne kadar distopya kategorisinde olsa da bazı açılardan ütopik bile görünebilmekte.

Yazarın yoğun araştırmalar, kafasında gerçekleşen kurgular ile bizlere sunmuş olduğu bu eserin distopya severlerin de bir numaralı kitabı olacağına inanıyorum.

Piyasa Fiyatı 16,00 TL

www.dr.com.tr   12,00 TL

www.idefix.com  12,00 TL

www.kitapyurdu.com  12,00 TL

www.ilknokta.com  9,60  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply