Author: Cengiz Aytmatov Genre: , ,
Rating

“Gün Olur Asra Bedel” romanında yer alması gereken bir kitap. Ama ne yazık ki KGB’yi bu kitabında ağır bir şekilde eleştiren Aytmatov, bu bölümü çıkartmak zorunda kalmış. Sonrasında ise ayrı bir kitap olarak bizlerle buluşmuş.

KGB tarafından suçlanan bir öğretmen ve suçlanma sebebi olarak ise önceden yazdığı bir hikaye…

Aytmatov kitaplarında insani duygulara hitap etmeyi ve bizlere aktarmayı çok güzel bir şekilde başarıyor. Her seferinde ayrı bir keyifle okuyorum kitaplarını. Bu kitabında da öğretmen Kuttubayev’in yargılanış süresini anlatıyor. Sebepsiz yere, yazdığı bir hikaye yüzünden yargılanan bir öğretmen ve yükselmek, alkış toplamak için hiç yere insan hayatını yok sayan bir KGB savcısı…

Hiçbir kitap kayıp olmasa da, Aytmatov kitaplarının hiçbir tanesi kesinlikle kayıp değil. Sizi alıp biraz da bizim kültürümüze benzeyen dönemlere götürüyor. Ezilen halkın gerçekliğini gözler önüne sererken bir yandan da yardımlaşmanın, komşu ya da köylü olmanın ne demek olduğunu hatırlatıyor. Babası Stalin tarafından öldürülen bu yazarın o dönemlere ait acılarını dökmek için yazdığı kitaplardan kesinlikle en çok beğendiğim “Gün Olur Asra Bedel”. Ama dediğim gibi, diğer bütün kitaplarında da kendinizden bir yerler bulacağınıza eminim. Aynı zamanda veteriner olan bu yazarın özellikle de hayvanları ana karakteri yaptığı kitapları da ayrıca beni mutlu etmiştir.

Sonuç olarak; iyi ki dünyaya gelmişsin Aytmatov…

Herkese iyi okumalar…

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply