Author: Reşat Nuri Güntekin Genre: , , , ,
Rating

Bazı kitaplar vardır ki, zamanı geldiği zaman okuman lazım. Çalıkuşu için de çok doğru bir zaman seçtiğimi düşünüyorum. Benden başka okumayan var mıdır bilmiyorum ama yine de ufak da olsa yorum yapalım bakalım bu kitaba.

Fransız Lisesi Mezunu olan Feride’nin hikayesi bu kitap. Okuldan mezun olduktan sonra çok fazla şey yaşar. Nişanlısını kaybeder, ailesini geride bırakarak Anadolu’ya gider bir başına öğretmen olmak için. 21. y.y.da bile yalnız bir kadın olmanın zorluğunu hepimiz biliyoruz, Feride ise bu sorunlar ile Kurtuluş Zamanı döneminde başa çıkmaya çalışmakta. Hem kendisine gelen laflarda uğraşmak, hem de sevdiği adama olan bitmeyen duyguları ile savaşmak zorundadır.

Dönemi yazarımız o kadar güzel yansıtmış ki. Bir kadının duygularını, erkeklerin kadına bakış açısını… O dönemde çarşaflı bir kadın olmasına rağmen Feride’nin yaşadıklarına bakınca, bu dönemde de hala aynı şeylerin yaşandığını görüyorsunuz. Sonuç mu? Erkek zihniyeti değişmediği sürece isterseniz kadını çarşafa, brandaya, eve sokun, hiçbir şey değişmeyecek ne yazık ki.

Feminist kısmı geçersek eğer; ben Feride’ye hayran kaldım. Bu kadar zıpır, uçarı, “herkese rağmen” yaşamayı başaran bir kız. Çocukluğundan başlayarak onun büyüyüşüne tanıklık etmek çok ayrı bir keyifti.

Bitmesini istemediğim kitaplardan bir tanesi daha oldu Çalıkuşu…

Okumayan varsa okusun.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply