Author: HARPER LEE Genre: , ,
Rating

ISBN:9755706849

 

 

Bazı kitaplar vardır ki sizi alır, bambaşka yerlere götürür. Harper Lee tarafından 1960 yılında yazılmış olan bu roman da beni aldı, uzak diyarlara götürdü.

Amerika’nın güneyine küçük bir yerleşim yeri olan Maycomb’a yaptığımız bu yolculukta bize küçük bir çocuk, Scout Finch rehberlik ediyor. Bu küçük kızın gözünden babasına ve abisine olan bakış açısı, dönem içerisinde yaşanan eşitsizlik, ırkçılık, ayrımcılık gibi günümüzde de devam eden derin mevzulara tanıklık ediyorsunuz. Bir yandan saflığına, merakına ve eşsiz akıl yürütme yeteneğine hayran kalırken, bir yandan da hayatın gerçeklerine bakış atma şansını yakalıyorsunuz.

Ayrıca beni en çok etkileyen şey de Scout’un babasının çocuklarına olan mükemmel davranış biçimi oldu. Bu açıdan da bir çok kişiye ebeveynlik konusunda örnek teşkil edebileceğine inanıyorum.

Yazarın yalın ve akıcı dili sizi bir an bile bıktırmıyor. Kelimelerin arasında rahatlıkla geziniyorsunuz. Ve bu küçük yerleşim yerindeki insanlara o kadar aşina oluyorsunuz ki, sonraki sayfalarda başlarına gelecek olan olayları merak ediyorsunuz.

Pulitzer Ödülünü kazanan bu kitap sonuna kadar bu ödülü hak etmiş durumda. Ve kesinlikle her kitapseverin listesinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Kitaptan küçük bir alıntı;

“…çünkü bütün insanlar eşit yaratılmıştır, eğitimciler size ciddi ciddi böyle der, sınıfta kalan öğrenciler korkunç bir aşağılık duygusu yaşar derler. Hepimiz biliyoruz ki, bazı insanların bizi inandırmaya çalıştıkları gibi insanlar eşit yaratılmamıştır… bazıları ötekilere göre daha zekidir, bazı insanlar doğuştan kazanılmış daha fazla olanağa sahiptir, bazı insanlar ötekilere göre daha fazla para kazanır, bazı kadınlar başka kadınlara göre daha iyi kek yapar… bazı insanlar pek çok başka insanın normal kapsama alanı içine girmeyen yeteneklere sahiptir.

Piyasa Fiyatı  18,00 TL

www.dr.com.tr   13,50 TL

www.idefix.com  12,06 TL

www.kitapyurdu.com  14,40 TL

www.ilknokta.com  12,60 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply