Author: SARAH JIO Genre: , ,
Rating

ISBN:9759997199

 

 

Son okuduğum kitap “Beni Bulun”dan sonra rahatlatıcı bir kitaba ihtiyacım vardı. Ve “Böğürtlen Kışı”nı okuyarak doğru bir seçim yaptığımı gördüm.

Öncelikle kitabın başında bulunan ve Türk okuyucularına ithaf ederek yazar tarafından yazılan mektubu çok beğendim. Çok tatlı bir jest olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kitabın son sayfalarındaki kitapla ilgili not alabilmemiz için bırakılmış birkaç sayfalık “Benim Kış Notlarım” kısmı da çok hoşuma gitti. Okuduğum kitaplarla ilgili düşüncelerimi, yorumlarımı hep kitap arkalarına yazarım ve bazılarında bir sayfa bile boşluk olmuyor. Çoğu kişi için önemsiz olduğuna inandığım bu durumdan ben ayrıca memnun oldum. Püsküllü kitap ayracını da kedim Mia çok beğendi, o da böylece mutlu oldu. 🙂

Kitabın içeriğine gelirsek; aralarında seksen yıl olan iki farklı dönemdeki iki farklı konu ele alınmış. Seattle’da seksen sene arayla mayıs ayında gerçekleşen kar fırtınası 2000’li yıllarda yaşayan gazeteci Claire’e haber yapması için konu olur. 1933 yılında yaşanmış fırtınayı araştıran Claire o döneme ait farklı ve ilgi çekici, hala kapanmamış olan bir çocuk kaçırma dosyası ile karşılaşır. Geçmiş senelere doğru yol aldıkça kaçırılan çocuğun annesi Vera’nın çarpıcı hikayesine ulaşır. Zaman geçtikçe Vera ile kendi hayatı arasındaki bağlantılara ulaşan Claire’i sürprizler beklemektedir ve kendi hayatını da bir düzene oturtma çabası içerisine girer.

Birçok duygunun satırlarda yer bulduğu bir kitap. Bir an aşkın masumluğuna tanıklık ederken bir başka an gerçek olmayan duygular içerisinde gezineceksiniz. Fakirlik ile zenginliğin çokça kıyaslanıyor, parasızlıktan dolayı zor hayatlar çeken insanlar konu ediliyor ve dünyadaki dengesizlik gözler önüne seriliyor. Aynı zamanda anne olmanın kutsallığı ve bir annenin çocuğu için nelerden vazgeçebileceği de kitap içerisinde yer buluyor.

Sizi içine çeken bu hikayede kitabı elinizden bırakamayacaksınız diye düşünüyorum. Tam bir tatil ya da Pazar gününüzü renklendirebilecek bir kitap. Yazarın akıcı dili ile sizi zorlamayan bir hikaye. Dört kitap yazmış olan genç yazar Sarah Jio’nun daha birçok eserle bizlere ulaşacağına eminim.

Piyasa Fiyatı   17,00  TL

www.dr.com.tr    12,24  TL

www.idefix.com      12,24  TL

www.kitapyurdu.com     11,71  TL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Leave a Reply