Author: YEVGENİ ZAMYATİN Genre: ,
Rating

ISBN:9755391243

 

 

26. yüzyılda var olan değişik bir dünyaya yolculuk yapmaya hazır mısınız? Bu öyle bir dünya ki insanların adları yerine numaraları var, evler duvarlarla değil de cam ile çevrili, her şeyin, çalışmanın, özel zamanın bile saatleri önceden belli ve sevişmek için izin belgesi almanız gerekiyor. Ve bu dünyada her şeyi matematik, yani sayılar yönetiyor. Ütopik bir şehirden ziyade anti-ütopik (distopya) bir şehrin bizlere sunulduğu bu dünyada insanlar hiçbir şeyi sorgulamaz, “ben” kavramı gitmiş yerine “biz” kavramı gelmiştir. Peki bu durum böyle ne kadar devam edecektir? Farklı bir dünya, farklı karakterler, farklı yaşam koşulları. Özgürlük her zaman mutlu olmak mıdır, ya da mutluluğu mu doğurur?

Yazarım yazımı her ne kadar akıcı olsa da belki çeviriden kaynaklı belki de gerçekte de öyle yazıldığı için konuşma cümlelerinin çoğu yarıda kesilmiş ve üç nokta ile bitmiş durumda. Bu da konuşmalarda akıcılığı ne yazık ki sekteye uğratmış. Fakat diyaloglar çok fazla olmadığı için bir sıkıntı yaşatmıyor.

Belki birçok şeyi sorgulayacağınız belki de sorgulama gereği duymadan ayrı bir dünyayı gezeceğiniz bir kitap.

1920’de yazılan bu kitaptan dolayı yazar Yevgeni Zamyatin’in başına da birçok olumsuz olay gelmiş. Dönem içerisinde çokça sorgulamaya yol açan bu kitabın kitaplığınızda yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Eğer ilginizi çekiyorsa distopya filmlerinin bir kısımını da buradan görebilirsiniz. “V for Vendetta” ve “The Road” tavsiyemdir.

Fiyat listesi Ayrıntı Yayınlarına aittir.

Piyasa Fiyatı  16,00  TL

www.dr.com.tr    11,20  TL

www.idefix.com     12,00  TL

www.kitapyurdu.com     12,80  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply