Author: JERZY KOSINSKI Genre: ,
Rating

ISBN : 9789753900447

Değişik kitapların rahatsız edici samimi yazarı. Önceden Jerzy Kosinski’nin Boyalı Kuş isimli kitabını okumuştum ve o kitap da bende darbe etkisi yaratmıştı. Bir Yerde isimli kitabı da yorumlaması zor olan, kısa sayfa sayısına sahip ama içerisinde çok şey barındıran bir kitap.

Başkarakterimiz Chauncey Gardiner (Chance ) niteliksiz bir adam olarak sürdürdüğü hayatı gelişen olaylar sonucu değişir ve birden bire neredeyse tüm dünyanın tanıdığı bir iş adamı haline gelir. Chance derdini açık sözlülükle anlatmaktadır fakat herkes ne duymak istiyorsa öyle algılamaktadır.

Televizyonun yalancı dünyasına, insanların karşılarındaki insanları her zaman kendi bakış açıları ile bir konuma koymalarına dair başarılı bir yapıt. Kitap içerisinde en çok dikkatimi çeken cümle ise şuydu; insanlara bakılmadığı sürece, yaşamazlardı. Televizyondaki gibi, gözünüzü onlara diktiniz miydi başlarlardı yaşamaya. 1970 lerde yazılmış bir kitap olsa dahi günümüz dünyasına uyarlanabilecek anekdotları ile aklınızdan çıkartamayacağınız bir kitap.

Yazarın hayatı zaten çok ilginç geçmiş. Savaşlar, ülkeden kovulma, yazdığı kitapların yasaklanması gibi bir dizi olayları yaşadıktan sonra apayrı bir bakış açısı kazandığını düşünüyorum. Söylenmek istenen her şeyi “dan” diye sizin yüzünüze çarparak söyleyen, sözünü sakınmayan bir yazar.

Değişik yazarlarla, farklı bakış açılarıyla tanışmak isteyen kitap severlerin ilgi çekici bulacağını düşündüğüm bu kitabı ve bir kez daha Boyalı Kuş kitabını tavsiye ederim.

Piyasa Fiyatı 10,00 TL

www.dr.com.tr   7,50 TL

www.idefix.com  7,50 TL

www.kitapyurdu.com  7,50 TL

www.ilknokta.com  8,00  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply