Author: Richard Dawkins Genre: ,
Rating

Richard Dawkins ve Carl Sagan. Sanırım son bir kaç senedir ilgi duyduğum iki konu ile ilgili bir çok şeyi öğrendiğim iki değerli insan. Uzay ve evren… Amacım bu iki süper beynin yazdığı tüm kitapları bitirmek.

Richard Dawkins’in bir çok kitabını okudum ve şu an elimde tuttuğum “Bir Şeytan’ın Papazı” benim için en iyisiydi diyemeyeceğim. Tanrı Yanılgısı kitabından sonra, sanırım hiçbir kitabını sevemeyebilirim gerçi. Bu da benim ön yargılı yaklaşımım olsun…

Bu kitaba bayılmama nedenim ise kesinlikle toplama kitaplar bana göre değil. Toplama olmayan kitaplarda ( bilgisayar terimi gibi oldu bu cümle farkındayım, “toplama bilgisayar” ) aldığın kitabın konusunu bilirsin ve zaten bu konu ilgini çektiği için alırsın. Ama işte toplama kitapta sanırım her zaman benim yaşadığım risk mevcut oluyor.

Yazar  yazdığı köşe yazılarından, kitap eleştirilerinden, ön söz yazılarından bir derleme yapmış. İlgimi çeken bir başlığa geldiğim zaman soluksuz okumuş olsam da (Evrim süreci ile ilgili ya da bilimsel bir açıklama) bazı kısımlarda içimden sayfaları atlamak geldi ( Hiç adını duymadığım yazarların kitaplarına ya da yazar ile ilgili yaptığı yorumlar gibi) ve itiraf ediyorum çok sevdiğim bir şey olmasa da atladığım bir kaç bölüm var.

Ama yine de, Richard Dawkins bu! Seni çeken bir tek bölümü bile okusan %100 bir şekilde sana farklı bir düşünce, farklı bir bakış açısı empoze ediyor. Ve işte bu bölümlerde, iyi ki de bu kitabı elime almışım diyorsun.

Zaten sözün özünde genelde söylediğim gibi, hiçbir kitap kayıp değildir düşünmeyi bilen bir beyin için…

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply