Author: Caner Taslaman Genre:
Rating

Caner Taslaman’ı tartışma programlarında tanıdığımda kitabını aldığımı bilmiyordum. Benim için ilginç bir tesadüf oldu. Kendisine katıldığım ve katılmadığım yerlerin olduğu birisinin kitabını okumak, farklı bakış açılarına sahip olmak adına güzel bir tecrübe oldu.

Sn. Taslaman Evrim Teorisine inanan bir müslüman olarak bu kitabı yazma gereği hissetmiş. Kitapta Evrim Teorisi anlatıldıktan sonra Kuran’daki ayetlere göre Kuran’ın hiçbir şekilde bu teoriye karşı olmadığını, ama aynı zamanda desteklemediğini de özellikle vurgulamış.

Gözü kapalı bir şekilde sırf ateistler Evrim’e inandığı için inanamamayı tercih eden kesimin belki de okuması gereken kitaplardan birisi olmuş. Hiçbir zaman Evrim eşittir ateizm demek değildir. Belki de sosyal medyada yaratılmış olan inançtan dolayı bu, bu şekilde ezberlenmiş durumda. Belki Evrim’e inanmayan ateist yoktur ama sırf müslüman olduğu için Evrim’i reddetmesi gerektiğini düşünenler olduğunu ben görüyorum. Ve bu kişilerin çoğu (bu kitabı okuduktan sonra gördüm ki) tamamen yanlış tezler ile bunu savunmakta. Henüz Kuran’ı okumayı tam olarak bitirmemiş birisi olarak tamamen Caner Beyin yazdığı ayetler ve onun yorumları doğrultusunda konuşuyorum tabii ki.

Caner Beyin kısmi olarak ayetlere yaptığı yorumlar bana tartışmaya açık gibi geldi. Sonuçta verdiği örneklerden birisi olan “çamurdan yaratılma” ile açıklama kısmı bizim hayvanları, otları yiyen kişiler olarak bünyemize giren organizmaları göz önüne aldığımız zaman topraktan yaratılmanın mantıklı olduğunu ve bunun Evrim ile çelişmediğini açıklamakta. (Bunun bir spoiler olduğunu düşünmüyorum, keza kendisi programlarda da bu örneği kullanmakta.) Bu kitabı okuyan bir müslümanı bu tarz yorumlar Evrim’e inanması için yeterli olur mu, ne kadar tatmin eder işte bununla ilgili kafamda soru işaretleri oluştu. Etrafımda gördüğüm, konuştuğum ya da yorumlarını okuduğum inançlı kişilere baktığım zaman, eğer Evrim’e karşı ise bunun hiçbir açıklama ile kırılamayacağını gördüm. Sonuçta Caner Beyin kitabı kendi ayet yorumları ile bezeli durumda. Topraktan gelme kısmını o bu şekilde yorumlarken, tamamen çamurdan şekil verilerek ilk insanın oluştuğunu düşünen ve bu düşüncesinden vaz geçmeyecek insanlar da olacaktır.

Yine de umuyorum kitabı okuyarak, müslüman bir insan olmanın, bilime, teorilere tamamen düşman olmayı gerektirmediğini görebilir insanlar. Belki de inanmak isteyip sırf inancından dolayı inanamamayı seçen insanlara bir şekilde yol olabilir bu kitap.

Okuyun, okutun… Bilgi paylaştıkça çoğalır…

Herkese sevgiler…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply