Author: Honore de Balzac Genre: , , ,
Rating

“Vadideki Zambak” kitabı ile aşık olduğum yazar. Klasiklere karşı ön yargımı kırmayı başaran yazar. Ve sanırım bir süre Balzac kitaplarını okuyup yorumlayacağım.

Balzac’ın İnsanlık Komedyası olarak nitelediği kendi kitaplarının toplamına verdiği isim. Bu kitap da o grup arasında bulunuyor. Fransa’nın birçok farklı dönemine yönelik birçok insanı inceleyerek kaleme almış Balzac. Yaptığım araştırmaya göre birçok farklı kesimden insanın hikayesini anlatmayı tercih etmiş kitaplarında. Hayat kadınları, burjuvalar, hizmetliler, kralların yakınında bulunan soylular, isimlerinin başında “de” ekine sahip olmayan sıradan insanlar, ve özellikle kadınlar, onların evlilik seçimleri, yaşamları, iki yüzlüler, sokakta yaşayanlar… Yani özetle her çeşit insan…

 

Vadideki Zambak büyük bir aşk öyküsünü anlatıyordu. 80 sayfalık kısacık bu romanında ise kralın yakınlarında durmayı tercih eden, soylu bir adamın şımarık kızı olan Emilie’yi, babasının evlendirme çabalarını görüyoruz. Bu şımarık kız güzelliği ve aldığı eğitim ile birçok erkeğin kalbini fethedip onları aşağılamakta ve kimseyi kendisine uygun görmemektedir. Bu yüzden de evlenmesi, diğer kardeşleri kadar kolay olmayacaktır.

 

Fransa’nın geçmiş dönemine dair birçok bilgiyi öğrenmenin yanı sıra Balzac’ın en güzel özelliği bana göre, o döneme ait bütün dış dünyayı da gözünüzde canlandırabiliyor olmanız. Kıyafetler, manzara, saçlar, karakterler, davranış biçimleri. Ve sinir olunacak bir şekilde evlilik denilen şeyin aslında bir iş anlaşmasına nasıl benzediğini okumak da ayrı bir sinir bozucu durum.

 

Bir günde rahatlıkla biten bu kitabı Balzac severler zaten okumuştur diye düşünüyorum. Kesinlikle okuyun, bayıldım diyemesem de minik bir Balzac ile tanışma kitabı olarak oldukça başarılı.

 

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply