Author: Erlend Loe Genre: , , ,
Rating

Evet, Doppler’in serisinin ikinci kitabı da bitti diyeceğim ama diyemiyorum. Kitabı bitirdikten sonra araştırma yaptığımda fark ettiğim şey beni şaşırttı ve güldürdü. Doppler ile ilgili sizlerle sohbet etmiştik, ikinci kitabın dedikodusunu yapmıştık, arkadaşlar bu ikinci kitap değilmiş. 🙂 Nedenini anlamadığım bir şekilde ikinci kitap Türkiye’de henüz yok. Ben de iki kitap arasında neden bu kadar uçurum var, yazar cidden delirmiş diye düşünmeye başlamıştım.

Neyse bu dipnotu sizlerle paylaştıktan sonra gelelim bu kitabı yorumlama kısmına… Özet geçmek gerekirse serinin ilk kitabında Doppler isimli ana karakterimiz ailesini, işini her şeyini bırakıp ormana taşınıyordu. İşte bu kitapta da seneler sonra eve dönüşünü anlatıyor. (Muhtemelen ikinci kitapta da ormandaki daha ilginç hikayeleri vardır.)

Evet kesinlikle ilk kitabın yerini tutmuyor. Ondaki doğa, eğlence, kahkaha yok bu kitapta. Hatta kabul ediyorum birçok bel altı kısım mevcut kitap içinde. Ama bu beni rahatsız etmedi, neden derseniz, doğadan çıkıp muhtemelen senelerini orada geçirmiş olan bir adamın ilk insanlık tarihine dönmesi bana mantıklı ve düşündürücü geldi. Ayrıca bana göre bu kitap tamamen bir kapitalizm eleştirisi barındırıyor baştan sona. İş bulma zorunluluğu, hayatı nasıl yaşamamış gerektiğini söyleyen insanlara karşı bir baş kaldırı…

 

Daha fazla konuşursam iyice kitabı anlatacağım, o yüzden susuyorum. Ama bence bu seri okunması lazım, yine de belki ikinci kitabın gelmesini beklemek de mantıklı olabilir.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply