Author: Serkan Karaismailoğlu Genre: , , ,
Rating

Evet, bu kitabı okurken kitabın arkasına sadece bir tek not aldım. “Açken okumayın!”. Öncelikle kitap içerisinde o kadar çok yiyecekten bahsediliyor ki, iskenderden, menemenden tutun tulumba tatlısına kadar, ister istemez acıkıyorsunuz. O yüzden gayet güzelce yemeğinizi yiyerek oturun kitabın başına.

Tahmin edeceğiniz üzere, bağırsak ve beyin üzerinde birçok kitap yazıldı, bu da neredeyse aynı konuları kapsayan bir kitap. Diğer kitaplardan farkına bakacak olursak;

Öncelikle yazarımız Serkan Bey, bizden birisi. Bu tarz bilimsel araştırmalarda (ki kendisi bu kitabı bilimsel bir kitap olarak nitelememekte) Türk bir yazardan bir şeyler okumak daha keyifli oluyor. Dediğim gibi, iskenderden bahsederken, anlattığı bütün duyguları yaşıyorsunuz. Diğer bağırsak – beyin kitaplarından farklı olarak, kendisinin yazdığı kitaplar gayet eğlenceli oluyor. Okurken hiç bir kısmında sıkılmıyorsunuz. Ve bu kitabında yer alan çizimler özellikle benim çok hoşuma gitti. Sıradan bilimsel kitap havasındaki çizimlerden ziyade gayet eğlenceli çizimler – karikatürler vasıtasıyla bizlere bizim ile ilgili bilgi veriyor. Benim gibi beslenme konusunda kendisini yetersiz hisseden kişileri de bu konuda bilgilendiriyor. Çünkü kitabın özü; Ne yersen osun… Mikrobiyotalar, şeker hastalığı, anemi, halsizlik v.s. neredeyse her şeye farklı bir bakış açısıyla bakarak,  bağırsaklarımızdan öğrenecek ne kadar çok şey olduğunu gösteriyor.

Olumsuz eleştiri konusuna gelirsek; Bazı cümleleri tüm kitap boyunca o kadar çok kullanmış ki “yeter yahu, anladık” diyorsun içinden. Kim bilir belki de kafamıza sokmak içindir. 🙂 Sanırım olumsuz eleştirim bu kadar. Tabi bir de “ah be adam neden yorumlarıma, çizimlerime yorum yapmıyorsun?” şeklinde kitapezgisi serzenişi var ama onu es geçiyorum.

Sonuç olarak gayet keyifle okunabilecek, “ya kitap okuyasım var ama çok da okuyasım yok, ne okusam ki?” modunuzdayken okuyabileceğiniz kitaplardan bir tanesi.

Herkese keyifli okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply