Author: CENGİZ AYTMATOV Genre: , ,
Rating

 

ISBN : 9799754370439

 

 

Cengiz Aytmatov’dan okuduğum ikinci kitap Beyaz Gemi. İlk kitabı Gün Olur Asra Bedel kitabı da beni çok etkilemişti. Bu kitapta da aynı masalsı ve etkileyici dünyaya yolculuk yapma şansını elde ettim.

Cengiz Aytmatov kitaplarında insan duygularına ulaşmayı, kötü ile güzeli, vicdan ile vicdansızlığı, şefkat ile acımasızlık gibi bir çok zıt duyguyu bir arada çok başarılı bir şekilde gözler önüne sermeyi başarıyor. Kitaplarını okurken bu duygular arasında gidip geliyorsunuz.

Beyaz Gemi yaşlı bir adam ile küçük bir çocuğun hikayesi aslında. Onların sahip olduğu küçük çekirdek ailenin yaşadığı sorunlarda bu hikayeye eşlik ediyor.

Çocuğun masum, saf dünyasının yanı sıra yaşlı adamın iyilik ve acı dolu hayatı satırlar arasında birleştiriliyor. Çocuk, yaşlı adamın anlattığı masallarla beslenip, hayata tutunmakta ve sevimli bir hayal dünyasında yaşamaktadır. Yaşlı adam ise ailesinin saygısını kazanamamış ama içindeki iyiliği son noktasına kadar taşımak için çaba vermektedir.

Güçlü bir hikaye, güçlü bir son ile birleştiriliyor ve yazarın son sayfalarda yaptığı “açıklama” kısmıyla da çok ayrı bir hava kazanıyor.

Herkesin tanışması gereken bir yazar olduğunu düşünüyorum Cengiz Aytmatov’un…

Kitaptan bir alıntı;

…. İnsandaki çocuk vicdanı, tohumdaki öz gibidir. Ve o öz olmadan tohum filizlenmez, gelişmez. Yeryüzünde bizi neler beklerse beklesin, hak ve doğruluk denen şey de var olacaktır.

 

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz. 🙂

11891014_1043727635651394_8784045932009529224_n

Piyasa Fiyatı 6,50 TL

www.idefix.com  4,94 TL

www.kitapyurdu.com  4,55 TL

www.ilknokta.com  4,55  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply