Author: ISAAC ASIMOV Genre: , , , ,
Rating

ISBN: 9786053756040

 

İthaki Yayınları bilimkurgu klasikleri serisi ile bizlere birçok güzel kitap kazandırdı. Ben, Robot’da bunlardan bir tanesi.

Kitabın içerisindeki kısımları aslında yazar farklı dönemlerde yazmış. Hatta ilk hikayesini 19 yaşında kaleme almış. Sanırım farklı dönemlerde yazdığı bu hikayeler sonrasında bir bütün haline getirmek amaçlı yeniden kurgulanmış ve ortaya güzel bir sonuç çıkmış.

Dünyada robotların kullanıldığı farklı dönemler anlatılıyor kitapta. Bizim şu anki kullanım şartlarımızdan farklı olarak makineler artık insan kılığında gezmektedirler. Ve düşünebilen, konuşabilen makinelerin hareketlerini sınırlayan sadece üç kural vardır.

  1. Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
  2. Robotlar, Birinci Kanun’la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadırlar.
  3. Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun ile çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.

Aslında kitap içerisindeki hikayelerin hepsi bu üç kural çerçevesinde kurulmuş. Bu da olaylara ilginçlik katmış durumda.

Hikayelerdeki robotlar farklı karakterleri ile çok ilgi çekici hale gelmiş. Tanrı inancına sahip olan robottan, yalan söyleyenine, sarhoş olanına kadar insani özellikler gösteren robotlar ortaya çıkmış. Aslında kitabı okurken “hmmm yazar şu bölümde aslında şu kesimden insanı eleştirmiş” v.s. tarzında düşüncelerle okuyarak kitabın içerisindeki gizli gönderimleri çıkarım yapmaya çalıştım. Ama kitabın sonunda yazarın yazdığı notu görünce kendi çapımda eğlendiğimi fark ettim. Adam sadece robotları anlatmış! Sadece bu!

Neyse sözün özü distopya tarzında farklı, eğlenceli bir kitap olmuş ama bir 1984 ya da Cam Kule ile kıyaslama dahi yapılamaz…

Herkese iyi okumalar.

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

Piyasa Fiyatı  18,00 TL

www.dr.com.tr  11,70 TL

www.idefix.com   11,70 TL

www.kitapyurdu.com    14,40 TL

www.ilknokta.com  12,60 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply