Author: HIFZI TOPUZ Genre: , , ,
Rating

ISBN:9751411505

 

 

Hıfzı Topuz’un kaleminden Sabahattin Ali’nin yaşamı bizlere sunulmuş.

Sabahattin Ali’nin öğretmenliğe adım atışını, yaşadığı çoğu platonik olan aşklarını, eşi Aliye Hanım ile tanışmasını, düşüncelerini özgürce dile getirmek istediği için çektiklerini, çıkarttığı mizah dergilerinin hikayesini, kırk bir yıllık kısa yaşamında yaptığı eylemleri görüyor, çektiği acılara, yaşadığı aşklara, dostluklarına tanıklık ediyorsunuz.

Bu kitap Türkiye’nin geçmişine, düşünen beyinlerin çektikleri dertlere bir yolculuk niteliğinde. Kitapta her ne kadar başkarakter Sabahattin Ali olsa da onun yanı sıra Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz, Behice Boran ve daha birçok tanıdığımız, bildiğimiz kişilerle dostluğu, yaşadıkları, omuz omuza verdikleri mücadeleler var. Zeka ve aklın, ideolojisi olan insanların örgütler, zalimlikler karşısında çırpınışını görüyoruz. Sanırım iyi insanların hep kaybetmelerinin nedeni içlerinde kötülük barındırmamaları.

Bu kitabı okuduktan sonra Sabahattin Ali’den okumuş olduğum “Kuyucaklı Yusuf” ve “Kürk Mantolu Madonna” kitapları daha bir anlam kazandı. Yaşanmışlıklarından, etrafında tanıştığı insanlardan etkilenerek, belki de kendisini anlatır nitelikte yazıldıklarını ister istemez düşündürüyor.

Halen akıllarda çok fazla soru işareti bırakan ölümünün aydınlatılmadığı düşünüldüğünde eşinin ve kızının yerine kendimi koyduğumda bu acı ile nasıl başa çıkabildiklerini düşünüyorum. Türkiye’nin karanlık yüzüne bir kez daha tanıklık etmek ve bu kadar zaman geçmesine rağmen bir şeylerin değişmediğini görmek ise ayrı bir acı. Ülkesine daha birçok eser kazandırabilecek bu değerli yazarın öldürülmesi ülkemiz için büyük bir kayıp.

Hıfzı Topuz kitabı roman şeklinde, yer yer kurgulayarak, çoğunlukta ise belgelere dayanarak bizlere sunuyor. Kurgulama kitaba akıcılık katarak kitaptan kopmanızı engellemiş, bir günde bitirilebilecek ve etkisi uzun zaman sürecek bir eser haline gelmiş.

Piyasa Fiyatı   17,50  TL

www.dr.com.tr    12,60  TL

www.idefix.com      12,25  TL

www.kitapyurdu.com     13,13  TL

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Leave a Reply