Author: ARMAND FARRACHI Genre: ,
Rating

ISBN:9750709371

 

 

Müziğe, notalara, sanata farklı bir bakış açısı getirmiş olan bir kitap. Ünlü besteci Johann Sebastian Bach’ın hayatına dair yazarın bulabildiği küçük ipuçları ile onun hayatına tanıklık etmiş kişilerden edinebildiği bilgilere göre yazılmış bir hayat incelemesi. Eldeki kısıtlı bilgilere rağmen yazılan bu eser yazarın da katkısı ile biraz masalsı, fazlasıyla nota dolu, yüzyıllar öncesine doğru çıkılan bir yolculuk haline gelmiş.

Sanırım beste yapan kişi, etrafında gördüğü her şeyi, incelediği hayatları, doğayı, binaların dizilişini, bir kuşun sesini notalara çevirmeyi başarabilen beyin yapısına sahip olan kişidir. Ya da bunu yapabilen kişiler gerçekten başarılı besteciler haline gelmiştir. Bu kitapta da Bach’ın nelerden esinlendiği, hayatında yaşadığı olayların notalarına nasıl yansıdığı, matematiğin bile bir notasının var olduğunu görüyoruz.

Bach müzik konusunda takıntılı bir bestecidir. Hayatına müziği adapte etmiş ve bu takıntısı ailesi de dahil olmak üzere etrafındaki insanları etkilemiştir. Her şeye rağmen en çok vurgulanan özelliği “aksi oluşu” olan bu adamı sanırım gerçek hayatta karşımıza çıksa rahatça aramıza kabul edemeyiz.

Müziğe az da olsa merakı olanların, klasik müzik dinlemeyi sevenlerin büyük bir zevk ve merakla okuyabileceklerini düşündüğüm bir eser.

Kitabı okurken sanatçının eserlerini de aynı zamanda dinlemek bu eşsiz yolculuğa ayrı bir keyif katabilir.

Piyasa Fiyatı  9,00  TL

www.dr.com.tr    6,75  TL

www.idefix.com     6,75  TL

www.kitapyurdu.com     6,75  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply