Author: FERAYE SÜNEV ÇOKGÜRSES & KAAN ARER Genre: , ,
Rating

ISBN : 9786053485810

 

 

Jinekolog Doktor Feraye Sünev Çokgürses’in bir doktor olarak, bir kadın olarak, bir anne olarak hayatından kesitleri sunduğu bir kitap. Elimden bırakamadım desem yeridir.

Feraye Hanım’ın hayatı olsa da aslında Türkiye’deki birçok doktorun yaşadığı hassas konulara, Türkiye’nin sağlık sektöründeki aksaklıkların ne kadar can acıtıcı olduğuna, kadın olarak ülkemizdeki zorlukların birçoğuna dikkat çekilmiş kitapta. Yeri geldi canım yandı, yeri geldi üzüldüm kitabı okurken. Sadece Feraye Hanım’ın hayatına dair, ülkemize dair değil de eski dönemlere,  mitolojiye, müziğe de değinilerek süslenmiş daha da vurucu hale getirilmiş, öğretici, geliştirici bir kitap.

Kadın üzerinden cinsellik, cinsellik üzerinden kadın anlatılıyor kitapta. Ayrıca belki de en çok hoşuma giden ise bir doktor tarafından cinsellik, bulaşıcı hastalıklar, halk tarafından yanlış bilinen yöntemlerin de verilmiş olması, bir bakıma toplumu da bilinçlendirmek gibi bir hedefe sahip olması.

Kadın – erkek ilişkileri, erkeklerin kadına bakış açıları da kitapta verilmiş. Son zamanlarda daha da hassaslaşan bu mevzulara bir kez daha satırlar arasında tanıklık etmiş olmak gerçekten can acıtıcı oluyor. Aslında amaç erkekten nefret eden bir kadınlar topluluğu yaratmaktansa, erkeklerin içindeki dürtüyü kontrol etmelerini öğrenmeleri gerektiğini kavratabilmek. Belki de bu yüzden bu kitabı biz kadınlardan çok erkeklerin okuması gerekmekte.

Erkeklerin yanı sıra, anneler, anne adayları da bu kitaba özellikle bir göz atmalılar derim ben. Eğitime o kadar muhtacız ki. Eğitim dediğimiz olgu aslında biz ölene kadar devam edebilmelidir.

Bu konuları da bir kenara bırakırsak ülkemizin sağlık sektörünün nasıl bir hale geldiğini, daha da ne derece geriye gidebileceğini bu kitap sayesinde görebilirsiniz. Doktorları daha iyi anlamak için, ayrıca kendi sağlığımız için bir göz atılması gerekiyor bu kitaba.

Ve tabii ki doktorlarımızın hayatını anlayabilmek için. O kadar güzel örneklerle, o kadar başarılı sorularla yönlendirme yapmış ki Feraye Hanım, kitabı okuduktan sonra zaten saygı duyduğum doktorlara karşı olan saygım bin kat daha arttı. Ne yazık ki hepsine karşı değil tabii ki, bu yorumumun nedenleri de zaten kitap içerisinde verilmiş durumda.

Kadınımızdan, erkeğimizden çok belki de Sağlık Bakanımız bu kitabı okumalı diye düşünüyorum. Verilen bilgiler, anlatılan olaylar dudak uçurtacak cinsten ve ne yazık ki göz korkutan bir gerçekliğe sahip.

Sözün özü değerli hocamız Feraye Hanım vesilesi ile tüm değerli doktorlarımın ellerinden, gözlerinden öpüyorum. Ve bu sektörde, bu ülkede, bu haksızlıklarla savaşta her birinize kolaylıklar diliyorum…

Piyasa Fiyatı 19,00 TL

www.dr.com.tr   13,87 TL

www.idefix.com  13,87 TL

www.kitapyurdu.com  11,40 TL

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply