ISBN: 9786059658324

 

Tavsiye üzerine ulaştığım bir kitap daha. Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Aziz Sancar’ın yakın arkadaşı Orhan Bursalı tarafından kaleme alınmış bir kitap.

Orhan Bey başından beri Aziz Sancar’ın Nobel alacağına inanan ve bunu her camiada dile getiren, sonuna kadar Aziz Bey’e inanmış bir dost. Yaptığı araştırmaları yakından takip eden, onun hayat yolculuğunu bilen ve sonunda Nobel’i aldığı zaman “senin bu hikayeni ben yazacağım” diyerek içindeki sevinci bizlere aktarmış olan birisi.

Bilimin ne kadar zorlu bir süreç olduğunu, tek doğruya sahip olan bu sektörde rekabetin, acımasızlığın boyutlarını gözler önüne seriyor kitap. Kitabın bazı bölümlerinde bilimsel açıklamalar biraz fazlaydı doğal olarak. DNA, RNA, bir çok enzim isimleri v.s. Biraz kafa karıştırıcı gelse de yazarın bu kısımları yazması gerekiyordu. Biz anlamak zorunda olmasak da o yazmak zorundaydı. Lise biyoloji, kimya bilgilerini az da olsa hatırlayanlar, bir şeyleri algılayabileceklerdir diye düşünüyorum. Yani o sayfaları tamamen boş geçmezsiniz emin olun.

Kitabın bilimsel kısımlarını bir kenara bırakırsak, Mardin’den çıkan ve Nobel’i kazanan bu adamın hayat serüvenini okumak çok keyifliydi. Çektiği zorluklara göğüs gerişi, baş vurduğu yerlerden aldığı ret yanıtlarına rağmen inadının ve inancının hiçbir şekilde sona ermemesi, azmin zaferi sonucunda aldığı ödül… Aslında Aziz Sancar’ın ödülden ziyade daha değerli olan değer yargıları var. “Türkiye” hiçbir zaman ağzından düşmüyor onun. Açıkçası televizyonda, internette ülke ile ilgili yaptığı açıklamalara v.s. bakınca bunların politik bir bakış açısı ile yapıldığını düşünüyordum. Ama kitabı okuyunca bu düşüncem tamamen yok oldu. Bu ülkeye bağımlılığı, bir Türk olarak adını duyurma isteği, ülkesine karşı duyduğu derin özlem…

Herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap olmuş bu biyografi kitabı… En yakın zamanda otobiyografisini de okumayı düşünüyorum.

Herkese iyi okumalar…

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

14937196_1336033673087454_5885725279048355000_n

Piyasa Fiyatı  17,00 TL

www.dr.com.tr  11,05 TL

www.idefix.com   12,41 TL

www.kitapyurdu.com    10,17 TL

www.ilknokta.com   11,90 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply