Author: LEWIS CARROLL Genre: , , ,
Rating

ISBN:6053750062

 

 

Sanırım yorum yapacağım hiçbir kitap için bu kadar çok düşünmemiştim. Okuduğun kitap kült haline gelmiş kitaplar arasında olunca yorum yaparken bunu göz ardı etmemek gerekiyor. Ama sanırım bu kitapta göz ardı edeceğim.

Gerçi kitabın tanıtım yazısında da “İçindeki hayal gücü ve saçmalıklarıyla günümüzün gerçekçi çocuklarına biraz yabancı gelse de…” diye başlayan bir cümle var. Geleneksel çocuk kitapları statüsünden apayrı bir biçimde yazılmış. Masalsı bir yolculuğa çıkmayı hedeflerken birden bire kendimi anlamsız, öfkeli ve dengesiz bir kızın, etrafında karşısına çıkan garip yaratıklara karşı tutunduğu tavırlarla karşılaştım. Bir an aldığı eğitimle zarafetine toz kondurmazken, bir an içindeki insanları tersleme içgüdüsü ortaya çıkıyor. Kendi kendine konuşması da içindeki kişilik çatışmasını örnekler nitelikte. “E önceden bilmiyor muydun Alice’in böyle olduğunu?” derseniz eğer, “Unutmuşum, ya da hiç hatırlamak istememişim, ya da çocukken de sevmemişim zaten ben bu kızı” derim.

Yazar Lewis Carroll başarılara imza atmış bir kişiliktir. Belki de bu kitap başyapıt olmayı sonuna kadar hak ediyor, fakat vermek istediği mesajı ya da içeriğindeki gizemi ben algılayamamış olabilirim. Ya da zaten kitabın vermek istediği mesaj tam da benim aldığım mesajdır. Bir çocuğun bakış açısı ile dünya böyle mi görünüyor?

Çocuklar açısından bakmaya çalıştım, bir çocuk bu kitaptan ne gibi bir şeyler öğrenebilir diye düşündüm. Hayal gücü, yaratıcılık, sosyal davranışlara dair bir gönderi? Nargile içen, sadece tereyağlı ekmek yiyen, etraftaki insanların kafalarının kopartılması için emir veren karakterleri gördükçe çocuk için gerçekten bu kitap uygun mu diye sordum, bir yanıt bulamadım.

Elbette ki bu eserden dünya çapında etkilenmiş, bir şekilde büyüsüne kapılmış insanların varlığı göz ardı edilemez. Ama bu insanların arasında olmadığım kesin. Kitabın sunumunda, yazarın yaşamış olduğu Viktorya döneminin tarihsel ve kültürel öğelerine bu kitapta göndermeler yaptığı ve gizli anlamlar taşıdığı da açıklanmakta.

Yazarın ilham aldığı ve kitabın karakterine de adını verdiği kişi bir arkadaşının kızı olan Alice Liddell‘dir.

Sanırım kitaba dair beğendiğim tek şey İthaki Yayınları’nın güzel, sert kapaklı baskısı ile bu kitaba sahip olmuş olmam.

Piyasa Fiyatı   15,00  TL

www.dr.com.tr    11,25  TL

www.idefix.com      11,25  TL

www.kitapyurdu.com     12,00  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply