ADA

Author: ALDOUS HUXLEY Genre: ,
Rating

ISBN : 9786053754978

 

 

En çok beğendiğim distopik eserlerden bir tanesi olan Cesur Yeni Dünya’nın yaratıcısı Aldous Huxley’in bir eseri ile daha tanışmış oldum. Bu sefer felaket senaryoları yerine ütopik bir dünya ile karşımıza çıkıyor Huxley.

Bir ada; Pala. Mutluluk, huzur, sakinlik, eşitlik, özgürlük… Yani hayattan çoğumuzun istediği, başa çıkabileceğimizden çok da emin olmadığım, ütopik bir ada Pala. Kitabın arka kapağında da yazdığı gibi Dünyaya sunulan panzehir.

Tesadüf eseri dış dünyadan, girişi zor olan bu adaya gelmeyi başaran ana karakter Will’in gözlemleri, yaşadıkları kitabın sayfalarını donatıyor. Onun soru – cevapları ile bu küçük adadaki ütopik dünya ile tanışıyoruz. Tabi ki her yerde olduğu gibi Ada’da da kötü niyetli, çıkarlarını düşünen, aç gözlü insanlar mevcut. Bir yanda bu insanların (bizim yaşadığımız dünya insanlarının ) düşüncelerini, hırslarını izlerken, bir yanda da saf, masum, olabildiğince farklı bir dünyanın insanları arasındaki kıyaslamaya şahit oluyoruz.

Kitabın başlarında biraz sıkıldığımı itiraf etmek zorundayım. Fakat sonradan nasıl olduysa kitap sizi içine almayı başarıyor ve bu güzel dünya içerisinde kayboluyorsunuz. Sanırım kitapta beni en çok etkileyen kısım çocuklara verilen eğitimin anlatıldığı sayfalar oldu.

Ada’nın işleyiş yöntemi her ne kadar Budizm öğretileri çerçevesinde gelişmiş olsa da az biraz Şamanizm de varmış gibi geldi bana. Kitabı okurken Avatar filminin o etkileyici dünyasına yolculuk yapmış gibi hissettim…

Distopik eserlerden içi bunalıp, biraz da ütopya ile ufkumu genişleteyim diyen okuyuculara tavsiyemdir.

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz 🙂

ada

Piyasa Fiyatı  27,00 TL

www.dr.com.tr   17,55 TL

www.idefix.com    20,52 TL

www.kitapyurdu.com    21,60 TL

www.ilknokta.com    17,55 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply